Basen

PŁYWAJ RAZEM Z NAMI

Zadaniem współczesnej szkoły jest nie tylko uczyć i wychowywać, ale również dbać o rozwój psychofizyczny ucznia. W dobie komputerów i siedzącego trybu życia, szczególnie ważną rolę odegrać może szkoła, jako promotor aktywnego wypoczynku, rozwoju ruchowego i fizycznego młodzieży. Podczas typowych zajęć dydaktycznych możliwości te są czasem ograniczone, ze względu na trudne warunki lokalowe oraz liczebność grup. Rolę tę mogą jednak spełnić sportowe zajęcia pozalekcyjne, które jeśli odpowiadają zainteresowaniom uczniów, są doskonałą formą spędzania wolnego czasu, kształtowania cech charakteru i zdobywania sprawności organizmu.

Obecnie zajęcia sportowe odbywają się na pływalni "PODOLANKA". Transport - Komunikacją Miejską refundowany jest przez Gminę Słupno, w ramach projektu "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe - ZAGRAJMY O SUKCES". Młodzież spotyka się na basenie pod nadzorem instruktora pływania Pana Grzegorza Gomułki oraz pod opieką Pana Tomasza Siekierskiego.

W ramach zajęć można też uzyskać kartę pływacką. Warunkiem uzyskania karty pływackiej jest:
Przepłynięcie w wodzie stojącej 200 m w dowolny sposób i w dowolnym czasie, w tym przynajmniej 50 m na plecach, albo przepłynięcie z prądem wody 400 m w dowolnym czasie i w dowolny sposób, w tym przynajmniej 100 m na plecach,
Skok do wody z wysokości, co najmniej 0,7 metra,
Przepłynięcie pod lustrem wody przynajmniej 5 metrów w wodzie stojącej lub 15 m z prądem wody - start z wody.

KARTA PŁYWACKA nie jest obowiązkowym dokumentem, jednak poświadcza nasze umiejętności pływackie i ułatwia wypożyczenie sprzętu pływającego, np.: kajaków, rowerów wodnych, łódek.

Pływanie to świetna forma rekreacji ruchowej, dlatego polecamy ją wszystkim: i małym, i dużym. Poprawia wydolność oddechową, wzmacnia układ mięśniowy, usprawnia ruchomość w stawach, pomaga zachować prawidłową postawę ciała, zwiększa wytrzymałość organizmu, jest sprzymierzeńcem w walce z nadwagą, wysmukla ciało i pozwala uwolnić się od stresu. Ta forma aktywności zapewni prawidłowy rozwój, przedstawi aktywność ruchową jako świetny pomysł spędzania czasu wolnego, otworzy nowe możliwości, ułatwi nawiązywanie kontaktów społecznych i, co ważne, da ujście rozpierającej dzieci energii. Ruch stanowi antidotum na siedzący tryb życia i choroby cywilizacyjne, przynosi radość, wzmacnia poczucie własnej wartości.

Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach.

Opracował:
Grzegorz Gomułka